PARFÜM HAKKINDA MERAK EDİLEN 5 BİLGİ

Oct 26 , 2018

Halime Özdemir

PARFÜM HAKKINDA MERAK EDİLEN 5 BİLGİ

PARFÜM HAKKINDA MERAK EDİLEN 5 BİLGİ

 

Nam-ı değer Kleopatra’nın silah olarak kullandığı, Fransa’da ise bir sanat kolu olarak tanımlanan, insanlık tarihi kadar eski parfüm, Lactone kullanıcıları başta olmak üzere 7’den 70’e herkesin vazgeçilmezi. Peki parfümlerimizi kullanırken nelere dikkat etmeli ve nasıl doğru kullanmalıyız? Nasıl saklamalı, nasıl sıkmalı, nasıl daha kalıcı olmasını sağlamalıyız? Hepsi Lactone’nin size özel hazırladığı bu blog yazısında...

 

1 – Parfümümüzü Ne Zaman ve Nasıl Sıkılmalıyız?

 

Koku uzmanları en uygun parfümün tene sıkılma zamanının duş sonrası olduğunu belirtiyor. Duş aldıktan sonra kan dolaşımı hızlandığından koku tenimize daha hızlı yayılıyor ve aroması değişmiyor. Lakin el bileğine sıkılan parfüm, sürtünmenin etkisiyle kimliğini kaybediyor. Buna göre en uygun sıkım şekli; parfümümüzü havaya sıkıp bu koku bulutunun altında durmak. Böylece koku molekülleri olduğu gibi tenimize konuyor.

2 -  Parfümü Hangi Bölgelerimize Sıkmalıyız?

 

Parfüm, vücudumuzun kan damarlarının en sık ve tenimizin kan damarlarına en yakın olduğu bölgelerine sıkılmalı. Bu durumda şakaklar, iki göğüs arası ve kol içleri parfüm sıkımı için en uygun bölgeler olarak karşımıza çıkıyor. Lactone olarak doğru bilinen bir yanlışa burada el atmak isteriz. Kulak arkasına sıkılan parfüm, bu bölgenin yağlı bir bölge olmasından dolayı, kimliğini kaybediyor. Yani kulak arkasına parfüm sıkmak çok da tavsiye ettiğimiz bir durum değil sevgili okuyucular.

 

3 – Parfümümüzü Nerede ve Nasıl Saklamalıyız?

 

Banyomuzun rafında duran parfümümüzün ömrü kısa olur. Neden mi? Çünkü nemli, sıcak ve ve aydınlık bir ortam. Bu ortamlar da parfümler için uygun değildir. Uzmanlara göre parfümünüzün ömrünü uzatmak istiyorsanız onu kapalı bir dolapta hatta buzdolabında saklamalısınız.

 

4 – Parfümümüzün Nasıl Daha Kalıcı Olmasını Sağlarız?

 

Yağlı ciltler bu konuda şanslı, çünkü yağlı ciltlerde parfümün kalıcılığı artıyor. Kuru ciltlerde ise kokunun uçup gitmesi daha kolay oluyor. Bu yüzden parfümünüzün kalıcı olmasını sağlamak istiyorsanız, sıkacağınız yere bir miktar nemlendirici uygulayın.

 

Lactone olarak sizlere parfüm ürününüzü iyi bir şekilde kullanmanız, saklamanız, uzun ömürlü ve kalıcı olmasını sağlamanız için çok faydalı bilgiler sunduk. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Güzel kokulu günler dileriz.