Cilt Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Feb 12 , 2020

Halime Özdemir

Cilt Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Cilt Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Kış mevsimi, diğer mevsimler arasından cilt kuruluğunun özellikle görüldüğü ve artış gösterdiği mevsimdir. Ani hava değişimleri; soğuk hava, kar ve rüzgârın etkisiyle yıpranan cilt sıcak duşlarla bir araya geldiğinde nem içeriği azalmaya başlar ve cilt kurulukları meydana gelir. Nem kaybı yaşanması ise dökülmelere ve ciltte pullanmalara neden olur. Soğuk havalar dışında nem kaybına neden olan durumlardan bazıları ise sağlıkla ilgilidir. Yaşlılık, şeker, tiroit ve alerjik hastalıklar bunlardan bazılarıdır.

Cilt kuruluğu genellikle önemsenmeyip geçiştirilse de tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Tedavi edilmeyen durumlarda cilt kuruluğu zamanla egzama gibi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Banyo esnasında çok sık lif kullanılması; sabun ve kozmetik ürünlerinin aşırı kullanımı gibi nedenler cilt kuruluğunu artırmaktadır. Cilt kuruluğu sorunu yaşayan kişiler her duştan sonra mutlaka cilt özelliklerine uygun nemlendirici kremler kullanmalıdır. Kızarıklık ve kaşıntıya sebep olan cilt kuruluğunda, kuruyan bölgeye su tutmak bir nebze de olsa kaşıntıyı hafifletebilir.

  1. Kurulukla nasıl başa çıkılabilir?
  • Bol bol su tüketimi yapılmalıdır.
  • Vücuda destek A, C ve E vitaminlerini almaya özen gösterin.
  • Kıyafet alımlarınızda özellikle pamuklu kumaşları tercih edin.
  • Güneşe çıkarken mutlaka güneşten koruyucu ürünler kullanın.
  • Soğuk havalarda eldiven kullanarak ellerinizi soğuktan koruyun.
  • Her duş sonrası cilt yapınıza uygun kremlerle vücudunuzu nemlendirin.
  • El ve yüz temizliği sırasında mutlaka ılık su kullanmaya özen gösterin ve sonrasında mutlaka nemlendirici sürün.
  • Kuruyan cildin en büyük düşmanı sıcak sudur. Çok sıcak suyla duş almamaya özen gösterin.

Yukarıdaki maddeler cilt kuruluğunu önlemede önemli adımlardır. Cilt kuruluğu ile nasıl başa çıkabileceğinizi yukarıdaki maddeleri dikkate alarak hafifletebilirsiniz. Cilt kuruluğu önemli bir sağlık problemi olmasa da kişiler için gündelik hayatı zora sokan oldukça rahatsız edici bir durumdur. Cilt kuruluğuyla ilgili problemlerinizle baş edemiyorsanız bir dermatoloğa başvurmak sağlığınız açısından büyük önem taşır.