Akneye Problemine Karşı Etkili Öneriler

Feb 12 , 2020

Halime Özdemir

Akneye Problemine Karşı Etkili Öneriler

Akneye Problemine Karşı Etkili Öneriler

Akne problemi, ergenlikten başlayarak yaşantımız boyunca zaman zaman bizi etkisi altına alan cilt kâbusumuz. Fondöten kullanımından sonra düzgün temizlenmeyen makyaj, nefes almayan ciltte oluşan siyah nokta problemi gibi birçok cilt problemleri akne oluşumuna davetiye çıkarır. Çıktığı anda ise ne süreceğimizi, nasıl geçeceğini kara kara düşündüğümüz güzelliğimize gölge düşürdüğüne inandığımız (ki bizce her zaman güzelsiniz) akneler için altın değerinde önerileri toparladık. Yediden yetmişe herkesin işine yarayabilecek bu 6 etkili öneriyi keyifle okuyup uygulamanızı diliyoruz.

  1. Önceliğiniz stresinizi yönetmeyi öğrenmek

Stres hayatımızın her alanında işte, yolda, otobüste, arabada, asansörde akılımıza gelebilecek her yerde karşımıza çıkıyor. İş hayatımızda yetiştirilmesi gereken işler, sıkışan trafik, ya da acil yetişmemiz gereken yola çıktığımızda geciken otobüs gibi her gün yaşayabileceğimiz sıkıntılı örnekler çoğaltılabilir. Biz farketmesek ya da o anı atlattığımızda geçtiğine inansakta vücudun yaşadığı gerginlik kalıcıdır. Vücutta artan stres hormonları bağışıklık sistemini baskılayarak, akneye neden olan bakterinin etkisini ve çoğalmasını artırıyor. Bu da zamanla sivilceye ardından akne oluşumuna zemin hazırlıyor. Cildimiz stresimizi yönetmeyi bilemediğimizden bu tür problemlerle karşı karşıya kalıyor.

  1. Sütün aşırı tüketiminden uzak durmak

Yapılan araştırmalar özellikle yağı alınmış sütlerin akne oluşumuna neden olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle alınan yere ve kullanılan tüketim miktarına dikkat etmekte fayda var.

  1. Beslenmeye dikkat!

Herkesin tüketmekten bir türlü kendini alamadığı abur cubur diye tabir ettiğimiz paketli gıdalar. Akne oluşumuna neden olduğunu bilmemizin yanı sıra kalıcı cilt alerjisine de neden olmaktadır. Çikolata, cips, kola ve özellikle glisemik indeksi yüksek karbonhidratlı gıdalar (fast food/batı tarzı beslenme) cilt sağlığımızı alt üst etmektedir. Aşırı tüketiminin sağlığımızı tehdit ettiği bu ürünlerin aşırı tüketimi akne vb. cilt problemlerine neden olmaktadır.

  1. Kullanılan kozmetik ürünlerine dikkat!

Yapılan araştırmalar kullanılan bazı kozmetik ürünlerin içerisinde çinko, bakır, resveratrol, kaolin, esansiyel ve bitkisel yağlar belli başlı şekillerde kullanıldıklarında bazı kişilerde akneye neden olabilmektedir. Akneler hijyen eksikliğinden çok yanlış ürün kullanımından kaynaklanmaktadır. Örneğin, yüzün çok fazla yıkanması da sivilcelerin şiddetlenmesine neden olur.

  1. Probiyotiklere her daim sofranızda yer verin.

Sindirim sisteminde yaşayan bakteri, virüs ve mantarlar gibi mikroorganizmaların ekolojik topluluklarına mikrobiyata adı verilir. Yapılan çalışmalar ise mikobiyatanın deri sağlığımız üzerinde çok fazla etkili olduğunu gösteriyor. Bağırsak sağlığında da çok önemli bir yere sahip olan probiyotik besinlere sofranızda her daim yer verilmesi çok önemlidir. Akne tedavisine dolaylı yoldan faydalı olan probiyotikler sofralarımızın vazgeçilmezi arasında yer alır.

 

  1. Protein tozundan uzak durun.

Vücut geliştirmek için kullanılan protein tozları ve androjen içeriği olan ilaçlar akne oluşumuna ve aknenin şiddetlenmesine neden olabiliyor. Akne lezyonları yüz dışında sırt ve omuzlarda da gelişerek tüm vücutta etki gösterebiliyor. Bu nedenle protein tozundan uzak durmak cilt sağlığı açısından oldukça önem sahiptir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar ve B2, B6 ve B12 vitaminleri de akneye neden olabildiğinden mutlaka doktor önerisiyle kullanımı önerilir.